Boks İle İlgili Merak Ettikleriniz

Boksta Amaç Nedir?

Boks profesyonel olarak ilerleyebileceğiniz bir spor olduğu gibi, sadece güçlenmek ve fit kalmak için de yapabileceğiniz bir spordur. Kimseyle dövüşmeden, eğitmeninizle bire bir çalışarak; hem teknik hem de vücut gelişiminizi kısa vadede hissedeceğiniz gerçek anlamda dövüşmeniz gerekmeden yapabileceğiniz bir dövüş sporudur.

Grup Dersi mi Bire Bir Ders mi?

Her ikisi de amacına hizmet edecektir. Grup derslerinde daha çok insanla tanışıp, daha ciddi bir ortamda, kendi seviyenizdeki sporcularla birlikte gelişim gösterirken; bire bir derste daha rahat bir ortamda, hocanızla arkadaşça bir diyalog içinde, çok daha verimli; çünkü bütün ilgi sizin üzerinizde olacağından dolayı her yumruğunuzda ayağınızın konumunu, belinizin hareketini izlemek çok daha kolay olacaktır. İki sistemin de kendine göre avantajları vardır ve iki sistem de herkes için uygundur.

Bizim tavsiyemiz eğer profesyonel olmayı düşünmüyorsanız, boksu sadece spor olarak yapacaksanız (fit bir vücuda sahip olmak ve güçlenmek için) bire bir derstir.

Derste beni neler bekliyor?

Derslerin sistemi doğal olarak eğitimciden eğitimciye değişkenlik gösterir. Kendimize göre açıklamak gerekirse, dersler genelde bir saat sürmektedir. Haftada kaç ders alınacağı öğrencinin yoğunluğuna göre değişir. Haftada bir ders almak da üç ders almak da bir çözümdür, fark gelişme hızında olacaktır.

Derslerin başlangıcında ısınma, sonlarında esneme hareketleri çok önemlidir. Bunlar derslerin olmazsa olmazıdır. Bir boks dersinde boks tekniklerinden önce, her sporda kullanacağınız bu önemli hareketleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Dersler başlayınca birçok değişik çalışma sizleri bekliyor olacak! Hocanızla bire bir çalışmadan, kum torbası çalışmalarına, istasyon hareketlerinden çeşitli koordinasyon hareketlerine birçok çalışma yapmanız gerecektir. Yaptığınız çoğu çalışmada çok eğleneceksiniz. Bire bireğitimin en güzel yanı da burada çıkacaktır. Amacımız profesyonellikten ziyada, eğlenerek spor yapmak olduğu için, kişiden kişiye fark eden en eğlenceli hareketler sizleri bekliyor.

Faydaları Nedir?

Kilo verme, çevikleşme, koordinasyonda gelişme (özellikle el ayak koordinasyonu), kas geliştirme ve güçlenme ve kondisyon gelişimi. Birçok kişi boksun tamamen kol gücü olduğunu düşünür ancak bu kesinlikle yanlıştır. Boks neredeyse bütün vücudu çalıştırır ve geliştirir. Yardımcı (ve de zorunlu) sporlarla (örneğin ip atlamak) diğer kaslarınızı da kolayca çalıştırabileceksiniz.

Daha önce hiç boks yapmadım. Sizce yapabilir miyim?

Kesinlikle! Boyunuz, kilonuz, gücünüz ne olursa olsun; amacınız güçlenmek, muhteşem yumruklar atmak veya sadece kilo vermek, kondisyon geliştirmek olsun; boks herkese uygun bir spordur. Özellikle bire bir çalışmalarda gruba ayak uydurmanız diye bir zorunluluk olmayacağı için, bütün program sizin gelişim seviyenize göre yapılacaktır.

Boks dersleri için neye ihtiyacım var?

Temel olarak el bandajı ve boks eldivenine ihtiyacınız var; ancak ilk bir ya da iki saatinizde temel hareketleri göreceğiniz ve seviyeniz belirleneceği için büyük ihtimalle bunlara ihtiyacınız olmayacaktır. Bizim tavsiyemiz ilk dersi denemeniz ve memnun kalırsanız, diğer derslere devam ederseniz o zaman hocanızla konuşup ekipman tavsiyesi almanızdır. İlk derste memnun kalmayıp boksa devam etmeyecekseniz önceden masraf etmeye hiç gerek yok.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir